Rozhovor s Tereza Houštecká – HR na speciální projekty, chůva i máma v jednom

Ahoj a vítej u rozhovoru se zpatkynapodpatky.cz!

Eli: Představíš se nám, prosím?

Tereza: Ahoj. Jsem Tereza, letos mi bude 35 a mám patnáctiměsíční dceru. Od školy, vlastně už při škole, jsem pracovala v mezinárodních firmách jako HR a pokračovala jsem během mateřské a teď i rodičovské. Aktuálně píšu články, dělám nábory a největší můj projekt je teď z oblastni change managementu. (Podpatková poznámka: mrkněte na její LinkedIn profil a to teprve něco uvidíte. Terezino „pracovat v HR“ není žádné oprašování složek zaměstnanců, ale zahrnuje třeba být vybrána jako celosvětově jeden z prvních HR lidí pro testování americké HR certifikace nebo výlet do Londýna s Julií v břiše a se mnou na pokoji pro HR Innovation Challenge – celoevropskou soutěž organizovanou SAPem v rámci obří konference a tím výčet zdaleka nekončí…)

Práce na projektu, oslava narozenin a výlet do Londýna pro výhru v celoevropské soutěži, kde jsme porazily třeba Avast, IKEA nebo největší polskou firmu produkující počítačové hry.
Práce na projektu, oslava narozenin a výlet do Londýna pro výhru v celoevropské soutěži, kde jsme porazily třeba Avast, IKEA nebo největší polskou firmu produkující počítačové hry.

Eli: Jak ses dostala od HR k change managementu? Navazuje tenhle projekt/tahle práce na něco, co jsi dělala dřív?

Tereza: Něco málo jsem dělala už dřív, stávající práce byla nabídka od firmy, pro kterou jsem už dřív pracovala a kde pracuje můj partner.

Eli: Jak dlouho už tuhle práci děláš?

Tereza: HR 9 let.

Eli: Baví tě jako na začátku?

Tereza: Mě baví pracovat. Proto jsem pracovala při mateřské a pracuji dál. A baví mě i to, že každé tak dva tři roky zatím se ta práce vždycky proměnila. Není to nudné, není to stejné. Takže na tvoji otázku, asi jo, asi mě to baví jako na začátku.

Eli: Myslíš, že HR tady bude ještě za deset let?

Tereza: V nějaké podobě ano. V té stávající určitě ne. Sleduji to těch devět let. Mění se podmínky, očekávání kandidátů, to, co firmy umí nabídnout.

Eli: Dobře, HR tu bude a bude jiný, tipneš si jak bude vypadat?

Tereza: To víš, že netipnu. Bys mi to za deset let našla a chechtala se, že to nevyšlo 😀

Eli: Velká škoda, velká škoda. Kdyby sis to tipování rozmyslela, budu ráda. A rozhodně bych tu odpověď hýčkala minimálně těch deset let 😀 Tak jdeme dál. Co je tvůj profesní sen?

Tereza: Nemám žádný velký profesní sen. Když jsem pracovala, tak jsem si  myslela, že ten sen je být doma, s dítětem a nepracovat. No a vidíš. Už vím, že to žádný sen není. Taky jsem si chvíli myslela, že sen je být ten manažer, že jo. A to taky asi není ono. Kdysi jsme se o tom spolu bavily a asi je to to, cos tehdy zmiňovala – seniorní specialista. Mladší mě respektují, můžu se soustředit opravdu na tu práci a nemusím se rozptylovat řízením dalších lidí. To mě naplňuje. Hledat řešení, postupy, cesty, jak něco udělat, vyřešit, pomoct. To mě baví. Na to mít čas a prostor, to je asi ten sen.

Eli: Jak jsi vyzrála na skloubení dcery a práce?

Tereza: Od příštího týdne jesličkama. 🙂 Zatím na jeden den v týdnu a uvidíme, jak to půjde. A zatím to mám tak, že mám kamarádku, která dělá daně, taky pracuje a taky má malé dítě. Tak si hlídáme navzájem. Půl dne pracuju a půl dne hlídám dvě děti. A taky má dcera naštěstí super tatínka, co umí pohlídat. Takže když jednou za měsíc jedu pracovně do Bratislavy, nemám nervy, co se děje, vím, že to spolu zvládnou na jedničku.

Karikatura z Londýnské konference - Tereza Houštecká
Karikatura z Londýnské konference

Eli: Co je nejlepší vychytávka, cos zatím objevila?

Tereza: Diář. Papírovej…

Eli: (smích, jako ne jen úsměv, mrtvá smíchy, přátelé, protože toto jsem tedy nečekala :-D) To bude vypadat, že dělám rozhovoy jen s lidma s papírovým diářem 😀

Tereza: …vydrž, to je jen polovina. Víš, že jsem vždycky milovala Outlook. Tak teď mám papírovej diář. Ze začátku jsem v něm hodně škrtala a vypadalo to hrozně. Ale teď jsem na to přišla. Nejlepší vychytávka je papírovej diář v kombinaci s mazací tužkou 😀 (Podpatková poznámka: A to netuší, že jsem si poznámky k rozhovoru dělala do Everlast RocketBook, vsadím jedny podpatky, že to bude googlit během korektury tohohle rozhovoru :-D) (T.H.: Fakt jsem googlila! A asi ho potřebuju taky! 🙂 )

Eli: Stíháš i nějaké koníčky? Jaké? A kdy se k nim dostáváš?

Tereza: Tak jednou za měsíc jdeme s holkama do divadla, to se dostávám tak, že hlídá tatínek. A každý den se těším na osmou, až dcera usne a chodím cvičit. Máme fitko ve stejném domě, kde bydlíme, takže sjedu výtahem a jsem tam. A za hodinu zpátky doma.

Eli: Závidím. Vyber si tři libovolné otázky z následujících a odpověz na ně, prosím.

–09– Které roční období máš nejradši a kde ho nejradši trávíš?

Tereza: Jaro a podzim. Ani horko, ani zima, dá se být venku bez utrpení a teď s malou to oceňuju o to víc.

–10– Kdyby sis mohla koupit jakoukoli věc, která by ti pomohla v práci nebo studiu, co by to bylo?

Tereza: Juli, co bychom si koupily? (Jula odpovídá: Máma. Hamham. Máma.) Máma hamham? No jo, už dlouho si přeju super kávovar! Tak asi ten. Bez kafe bych toho stejně moc neodpracovala.

–04– Je něco, o čem už dlouho sníš a pořád na to nepřišla řada? Co to je a proč to ještě nenastalo?

Tereza: Tak ty víš, že jsem byla v Americe jako aupair, babysittovala jsem i v Česku jak na akcích, tak pro Čechy i cizince. No a vlastně celou tu dobu a teď s malou o to víc, jsem přemýšlela, že to rozšířím a založím jesle. Tak jestli bude druhé miminko, tak se na to třeba konečně vrhnu. 🙂

Tereza a Julie

Eli: Na co jsem se tě zapomněla zeptat a určitě by tě mrzelo, že ses o to  nemohla podělit?

Tereza: Na nic. Máš otázky pěkně strukturované.

Eli: Kde tě čtenářky našeho blogu můžou najít?

Tereza: Online, stačí tady kliknout – LinkedIn, Facebook.

Eli: S čím jim můžeš pomoct?

Tereza: Třeba s kariérním poradenstvím a taky s tím babysittingem.

Děkujeme moc za rozhovor a hodně štěstí!

Další rozhovory najdete TADY.

A vzkazy pro Terezu klidně ve skupině TADY.

Facebooktwitterpinterestmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *