Rozhovor s Petrou Uharček – mámou, co si plní sen

Toto byl  můj první rozhovor vůbec a já jsem moc ráda, že jsem ho mohla mít zrovna s Petrou. Před Skype hovorem jsem byla dost nervózní, ale během pár minut mi přišlo, jako kdybychom opravdu seděly vedle sebe na kávě. Ráda se odlišuje, nejde s davem a její motto zní: „V každém okamžiku děláme vše, co jsme schopni zvládnout“

Ahoj a vítej u rozhovoru se zpatkynapodpatky.cz!

Andrea: Představíš se nám, prosím? 

Petra: Ahoj, jsem Petra Uharček, původně markeťačka. Teď dělám na poloviční úvazek na úřadě a druhou půlku věnuji podnikání. Mám e-shop s autorskými bytovými dekoracemi a doplňky. A mám dva malý divochy. Bobíka (6) a Bruníka (4), temperamentní stejně jako my dva s manželem.

Dva malí divoši

Andrea: Kolik bylo klukům, když jsi začala pracovat?

Petra: Já vlastně ani nepřestala pracovat. Byla jsem zvyklá pořád něco dělat. A tak jsem během mateřské tvořila tutoriály na blog, který několik let píšu, občas jsem vypomohla kamarádům s marketingem pro jejich projekty. Také jsem se věnovala dětským výtvarným workshopům a začala se zajímat a sledovat  DIY trendy. A tak mě chytlo si zkusit vyrábět bytové doplňky. Svému obchůdku jsem se začala ale věnovat strašně “chytře” poslední rok před koncem rodičovské dovolené. To bylo klukům 4 a 2 roky. 

Andrea: Jak přišlo zrovna na bytové doplňky jako macramé, lapače snů, vaky a podobné?

Petra: Rukodělným záležitostem jsem se věnovala v podstatě od malička, máma je učitelka a realizátorka všemožných kurzů. Když jsem byla malá, šila a pletla pro mě i bratra, takže jsem v tom vyrůstala. Vždy mě bavilo kreslení a kreativní činnosti, zkrátka jsem chtěla být jako máma. Táta byl také manuálně zručný, nikdy nebyl problém cokoli opravit. Jsem rodinný typ, znamením Býk, a to jsou lidé, kteří mají rádi krásno, umění, hojnost, pohodu a stabilitu tak to celkem logicky vyústilo v tohle zaměření. Pár výrobků jsem jednou vystavila v tématické skupině na FB a zaprášilo se po nich, tak jsem se rozhodla to zkusit.

Manuální zručnost a odvaha není Petře cizí

Andrea: Takže si vlastně plníš svůj sen z dětství?

Petra: Ano, plním.Vždy jsem chtěla mít něco svého. Nápad jít na volnou nohu vznikl vlastně spontánně, když jsem si uvědomila, že nevím, do jaké práce budu moci nastoupit, až půjdou děti do vesnické školky, která zavírá v 16:30. Kdo je bude vyzvedávat? A tak jsem to začala řešit, protože jsem věděla, že se do původní práce (60km od domova) vracet nechci a ani by to moc nešlo.

Andrea: Navazuje tvoje podnikání  na něco, co si dělala dříve?

Petra: Dělala jsem v marketingové BTL agentuře, kde jsem časem měla pod sebou i grafické studio, kreativita mi tedy není cizí. Chtěla jsem mít něco svého, ale neměla jsem odvahu a vlastně ani chuť. Sociální sítě se teprve rozjížděly, Instagram nebyl a člověk z nepodnikatelské rodiny vlastně ani nevěděl, kde začít. Nakoplo mě hlavně mateřství, kdy jsem získala úplně jiný pohled na život a získala i tak trochu více té odvahy. A můj manžel, který má rád výzvy mi vždy říkal “tak to zkus, nemáš co ztratit, maximálně se to nepovede”. Také mě naučil brát věci, kterých se bojím, jako výzvy. A navíc si s věkem říkám, že je lepší to zkusit, než si pak za několik let vyčítat, že jsem to měla tenkrát zkusit a mohlo z toho něco být.

Andrea: Jak dlouho už se svému obchodu věnuješ?

Petra: Teď to byly dva roky.

Andrea: A baví tě stejně jako na začátku?

Petra: Možná i více. Pořád objevuji nové postupy, výzvy, spolupráce. Dávám si stále nové cíle, jsem více vyrovnaná.

Kreativita k Petře patří

Andrea: O originální bytové doplňky bude předpokládám stále zájem, myslíš, že bude tahle role potřebná ještě za deset let?

Petra: Nevím. Když ne, tak budu dělat něco jiného. Snažím se žít přítomným okamžikem a jsem zastáncem toho, že se vše děje tak jak má, ve správný okamžik. Pokud tato role nebude potřebná, má to tak být a budu potřebná zase někde jinde a nějak jinak. 

Andrea: Máš ještě nějaký profesní sen?

Petra: Věnovat se jen tvorbě, ale třeba už na úrovni dílny se zaměstnanci. Nebo třeba úplně něco jiného, láká mě toho spousty. Hlavně aby mě to bavilo a dělala jsem tu práci ráda.

Vyrobeno s láskou

Andrea: A jak jsi vyzrála na skloubení dětí a práce?

Petra: Díky kontaktům a shodou náhod se mi naskytla příležitost pracovat v místě bydliště, 5min od domu s poměrně zajímavou pracovní dobou a výhledem do obrovské zahrady, a to považuji za malou výhru. Mám tedy čas na děti i na svoje tvoření. A mám také flexibilního a podporujícího manžela, což je v dnešní době také výhra.

Andrea: Máš i prostor pro nové nápady, co dál tvořit, co se dál učit?

Petra: Je jich hodně, poslední dobou tvoření kolem svateb v boho stylu. Ráda se sebevzdělávám, poslouchám po večerech ve sluchátkách podcasty a přednášky, třeba ohledně osobního rozvoje, rozhovory se zajímavými lidmi, sleduji workshopy a to mě dále motivuje k tvoření nových věcí, k dalšímu rozvoji.

Andrea: Máš nějakou vychytávku, cos zatím objevila a co ti opravdu funguje?

Petra: Zapojení mé práce do všedních činností. Není nad to být venku s dětmi, pracovat a sledovat je. Nebo pracuji a hraji si s klukama na slovní fotbal, nebo tvoří za zbytků materiálů se mnou.

Skloubit práci s dětmi? Jde to.

Andrea: Stíháš i nějaké koníčky? Jaké? A kdy se k nim dostáváš?

Petra: Mám to štěstí, že má práce je mým koníčkem. A miluji přírodu, tu energii z ní.

Andrea: Vyber si tři libovolné otázky z následujících a odpověz na ně, prosím.

–05– Co je tvojí nejlepší vzpomínkou?

Petra: Bezstarostnost dětství s kamarády v přírodě, bez technických vymožeností.

–08– Co bys chtěla najít na svém vlastním náhrobku?

Petra: Květiny, vzkazy, “život”. Chtěla bych, aby na mě vzpomínali v dobrém, aktivně, z vesela.

–09– Které roční období máš nejradši a kde ho nejradši trávíš?

Petra: Jaro, protože to je zrození, život, nová energie, uklidňující zelená, zpěv ptáků, energie slunce a modré oblohy a tím u mě i lepší nálady a spousty nápadů a energie do práce.

Andrea: Kde tě čtenářky našeho blogu můžou najít?

Petra: Na mojí tvorbu se můžete podívat tady www.myhomestyle.cz a na FB stránce http://www.facebook.com/myhomestyle.cz/. Pod pokličku mého soukromí můžete nakouknout do blogu www.homestylecz.blogspo.com, na kterém už nestíhám být moc aktivní, ale pořád se tam najde pár dobrých receptů, tutoriálů na aktivity s dětmi, tipy na výlety, apod.

Andrea: S čím můžeš pomoct mámám, které tohle čtou?

Petra: Mohu jim  pomoci udělat si to doma hezčí a třeba i praktičtější. Mohu jim vytvořit jedinečný doplněk, který vnukne osobitost jejich interiéru, nebo je naučím si ho vyrobit. A pokud mají před svatbou, pomůžu jim ji ozdobit a udělat jejich velký den ještě hezčím a přesně podle jejich představ. 

Děkuji moc za rozhovor a hodně štěstí!

Andrea

Facebooktwitterpinterestmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *