Nošení? Děkuju pěkně!

Článek o tom, jak jsem se od pocitu, že šátky jsou jen pro bio-ezo-eko-ženy dostala k volným rukám a naprosté svobodě i s miminkem.

Jakou jsem měla o nošení představu?

Chtěla jsem najít ilustrační fotky, ale nebylo by to ode mě pěkné. Takže svoji představu popíšu a vy si budete muset představovat:

 • neupravené vlasy v zapletených copáncích, na konci gumička s kytičkou nebo beruškou
 • hadr neurčitých barev, duhový nebo s labyrintem v kontrastní barvě nebarvě, možná divné pruhy, co vypadají jako utěrka
 • batikované nebo květované tričko a obří sukně nebo tepláky s rozkrokem u kolen a výšivkou mnoha barev
 • boty smotané doma z provázků
 • dítě i matka s korálky všude

Brrr. Srovnejte s mojí fotkou v koktejlkách v klimatizované kanceláři nebo na nějaké konferenci. Uááááá a brrrrr. Myslím, že jsem si byla dost jistá, že tohleto nošení se mě nijak netýká a vrhla jsem se na hledání nějakého pěkného zeleného běžeckého kočárku.

A jak to bylo dál?

Během těhotenství jsem začala číst o vývoji dětí a zaujalo mě několik článků o tom, proč naši generaci v dospělosti bolí záda. Další byl o české firmě, která se vrhla na výrobu tradičních loktuší (šátky, ve kterých naše prababičky nosily na pole děti, svačinu, nebo cokoliv bylo potřeba).. A další, kde se psalo, že dítě v šátku posiluje každou vteřinu core, což jako trenér umím ocenit. A další a další a další. Nošení na mě vyskakovalo ze všech stran tak dlouho, až jsem se rozhodla, že to konečně pořádně prozkoumám.

Nový svět

A objevila jsem Ameriku a nový vesmír. Barvy, tvary, velikosti, příměsi, vazby, kroužky… Česko navíc disponuje neuvěřitelně velikou nosící komunitou v porovnání se světem, ale o tom až jindy. Labs a utěrky jsou velká část českého nosícího světa. Ale když chcete vzor v té vaší barvě, vzor takový, který má osobnost a názor a sílu, nebo vyjadřuje cokoliv, co si vysníte, určitě už ho někdo utkal. Možná i stejný výrobce jako ty labyrinty. Nebo nějaká jiná firma. V Česku nebo někde po světě. Jsou jich opravdu stovky, tisíce. Jen na stránce slingofest.com najdete šátků přes 26.000 a to tam zdaleka není každý utkaný šátek.

Nabízím dlouhou lajnu obrázků jen od pár značek (zdroj fotek FB Solnce, Artipoppe, Wild Slings a Omnifera) jako důkaz, že elegance a jakýkoli styl si vyberete už je dávno k dispozici a duha a utěrky nejsou to jediné.


Zdroj fotek FB Solnce, Artipoppe, Wild Slings a Omnifera

Když už byl k mání důkaz, že to jde se stylem, tak následovalo další téma:

Vždyť to nedokážu umotat!

Pročež moje začátky nakonec nebyly v šátku, ale pěkně v nosítku. Nejdřív nosítko z látky, pak ze šátku, a když se i to stalo nepohodlným, následoval první nesmělý pokus o navázání do šátku s kroužky a pak do dlouhého. Nebylo to hned, nebyla jsem žádný velký hrdina 🙂 Pěkně krůček po krůčku. Kdo za to může, že jsem se nakonec odhodlala? Kamarádka Hanka. Které tu asi zřídím šátkovou poradnu, protože o nošení ví málokdo tolik jako ona a já neznám nikoho, komu by rukama prošlo víc šátků 🙂 Zrovna dneska je počítala a je to tedy úctyhodné číslo.

Přijela, ukázala, podpořila, pomohla. To je mimochodem v nosícím světě úplně normální. A důkaz, že jen holčičí komunita může fungovat, podporovat, pomáhat.


Zdroj fotek FB Solnce, Artipoppe, Wild Slings a Omnifera

Otázky

Pochopitelně jsem si myslela, že nošení je disciplína pro dva a naprosto mě nenapadlo, co mě čeká, když s dítětem v šátku vyrazím mezi lidi. Cizí lidé většinou nic, nebo se usmějí, ve frontě dělají na miminko obličeje a často si začnou povídat. To mi nevadí, jsem extrovert a povídat si s lidmi, co neznám, je prakticky podstata HR 🙂 Zato ti, co mají pocit, že jsou dost blízko, aby mohli radit. To bývá o dost náročnější:

 • Polož ho, vždyť tě musí bolet záda. (Se správně uvázaným šátkem opravdu nemusí. Když cvičíte a záda nejen zatěžujete, ale i posilujete, tak nemusí.)
 • Rozmazlíš ho. (Tím, že bude vědět, že tu jsem já nebo jeho táta pro něj, se dítě opravdu nerozmazlí, to se jen naplní jeho základní potřeby.)
 • Nenaučí se chodit, když ho furt taháš. (Mezi květnovými miminky začal Theo chodit mezi prvními, kolem gauče si to štrádoval už v osmém měsíci. I kdyby s tím počkal do roku a půl, nepovažuji to za podstatné, každé dítě má svoje tempo, něco umí brzo, něco později. Není to soutěž.)
 • Bude mamánek. (Nosím já i manžel a Theo je rád mezi lidmi, je kontaktní s dětmi a nemá problém se nechat pochovat i od kterékoli tety nebo strejdy. Většinou jim něco žvatlá nebo jim kolem hlavy mává hračkou.)
 • Vyndám postýlku, dej ho do ložnice a pojď si povídat. (Dítě spící v šátku nebrání konverzaci, práci, ničemu a uspávání tak, že dítě zavřu do jiné místnosti a nechám plakat, je pro mě zcela nelidský postup.)
 • To ho budeš nosit až do školky? Kdy ho jako přestaneš nosit? (Když se chce nosit, nosí se. Když nechce, ťape si sám, nebo si sedne a hraje si. Umí si říct už teď a já mu naslouchám.)
 • Můžu si ho půjčit ven v kočárku? (Dítě není dvacka ani panenka. Chceš si zkusit nosit? Můžu ti půjčit nosítko, jestli se bojíš šátku.)

Otázky jsou otrava, tak proč se na to nevykašlu?

Volná citace jednoho rozhovoru:

 • A: Sejdeme se v Kotvě?
 • B: Hele, můžeme se sejít už na Můstku?
 • A: Proč na Můstku, když jdeme do Kotvy (pro nepražské, Kotva je obchodní dům o zastávku dál na Náměstí Republiky)?
 • B: Na Republice není výtah.
 • A: Aha. Hmmm.

To mě ani ve snu nenapadlo. Díky nošení jsem nepotřebovala zjistit, kde je a není výtah. Že se sportovním kočárkem nevyjedu z OCčka bočním vchodem. Že do vysoké tramvaje mám nastoupit třetími dveřmi. Nemusím řešit, jak do menších obchodů. Nebo kde jsou sjezdy z chodníků. Prostě mám obě ruce volné a jdeme tam, kam se nám zachce.


Zdroj fotek FB Solnce, Artipoppe, Wild Slings a Omnifera

Začátky jsem měla kdejaké, ale už bych nošení nevyměnila. Pro mě nošení představuje dvě věci: blízkost a svobodu. A jo, ty obdivný komentáře na naše šátky potěší, vy co chválíte, ne že s tím přestanete 😀

Eli


Tentokrát se trochu bojím otevřít diskusi, protože vím, jak je tohle téma kontroverzní. Já miluju nošení, někdo jiný zase miluje kočárek. Respektuji jakoukoli volbu. A za respekt budu ráda i v diskusi, předem moc díky a link TADY.

Facebooktwitterpinterestmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *