Jak se učím na Facebooku

Nemáte čas? Já taky ne.

Chodíte na Facebook často? Já docela ano.

Žere Facebook váš čas, nebo vám pomáhá se něco nového naučit? Moji odpověď najdete v tomhle článku.


Ráda bych se podělila o dva tipy, jak to dělám, že mně Facebook čas nežere a naopak se díky němu udržuji motivovaná a učím se nové věci. Vím, že dva tipy zní jako málo, ale já jich opravdu víc nemám a opravdu je to takhle jednoduchý recept.

Tip první: Využijte opravdu dobře 35 hvězdiček přednostního sledování

Algoritmus toho, jak se vám zobrazují posty na zdi je následující: Populární a reklama (spolu s pár nejbližšími lidmi) jsou nahoře, málo populární daaaaaleko dole. Často otevřu Facebook třeba při čekání ve frontě a mám čas vidět prvních sedm, deset postů. A tohle udělám několikrát za den. Kdybych to nechala na Facebooku, uvidím dva posty svých blízkých, dvě až tři reklamy a zbytek dle výběru Facebooku. Já ale nechci svůj čas trávit posty podle výběru Facebooku a nechci trávit svůj čas posty, které si někdo zaplatil podle toho, co jsem nedávno hledala. Ale zase nemám čas jet metry a metry dolů a hledat to, co by mě rozvíjelo. Víte, nemám moc času. A ten co mám, ten potřebuju trávit efektivně.


Co tedy dělám pro to, abych nebyla otrokem algoritmu a rozhodovala sama? Používám 35 hvězdiček.

U každé stránky a skupiny si můžete nastavit, jestli chcete sledování mít tak jak chce Facebook, nechcete ji vidět nikdy, leda byste do skupiny/na stránku došli sami, a pak je tu třetí možnost: sledovat prioritně. Takhle můžete označit 25 stránek a 10 skupin. Jen 35 celkem. A to je to, co dělám.

V době, kdy mám pocit, že bych měla běhat, ale moc se mi nechce si 35 hvězdiček hodím na lidi, kteří běhají, skupiny o běhání, běhající mamablogerky, stránky závodů krásnou přírodou a podobně. Kdykoli v té frontě na zmrzlinu nebo na kafe otevřu Facebook, připomíná mi, že když budu běhat, budu vypadat líp, budu míň unavená, nebudu utrácet za kafe tolik, budu moct napsat do super komunity a někdo mě pochválí… Rozumíme si? Prostě se zavalím tématem běhání.

Co jsou vaše témata? Návrat do práce? Osobní rozvoj? Učení? Psaní? Vyrábění? Zlepšení jazyků? Tak 35 hvězdiček patří přesně na ta právě vaše témata. Na všechno, co vás něco naučí a posune dopředu. Nemusíte použít všech 35 hvězdiček a nemusíte všechny použít na stejné téma. Ale pokud s nimi zatím nepracujete ve svůj prospěch, určitě je vyzkoušejte. Algoritmu to bude sice chvilku trvat, ale nakonec se vám přizpůsobí a pomůže vám učit se to, co chcete vy.

Tip druhý: Ztište si témata, která vás zahlcují a nic užitečného nepřináší

Kromě hvězdiček pro vyzdvihnutí témat, která kolem sebe potřebuju, používám i vypnutí upozornění na témata, která nechci zahodit, ve skupinách občas hledám užitečné věci, ale většina jejich obsahu je balast, který mě nikam neposune. Třeba je mi tam i dobře, je tam fajn komunita a jednou za čas se tam vypravím, ale zvlášť u skupin, kde proběhne deset i víc postů za den, moji přítomnost Facebook vyhodnotí jako veliký zájem a bude mi ukazovat opravdu úplně všechno. A hvězdičky mi nepomůžou.


Příklad? Všechny maminkovské skupiny světa. Ano, když něco nevím, jdu tam, mrknu do lupy a odpověď si najdu nebo se zeptám. Ale tím, že budu dokolečka číst příspěvky o zoubcích, odpovídat na otázku „které plenky jsou nejlepší“ nebo jestli to či ono nosítko je vhodné i na větší děti, tím se nikam neposouvám, to je přesně ten žrout času, na který nemám a nechci mít čas.

Často dostávám otázku, jak to, že na Facebooku stíhám třeba odpovídat nebo postovat vlastní obsah. Snadno. Nic moc mě tam nerozptyluje. Nahoře mám svoje skupiny, skupiny, které administruju, stránky a témata, kterými se učím a když už otevřu Facebook, nechávám ho makat pro sebe a ne naopak.

Jak to máte s FB vy? Nás najdete TADY

Facebooktwitterpinterestmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *