Eli sbírá medaile – díl 1.

Jedním z mých koníčků je sbírání medailí. Neptejte se mě proč. Prostě u nás doma každou chvíli někdo přinesl medaili a já taky nějaké potřebovala. Jedna z medailí, na kterou se nesmělo sahat, byla v červený krabičce na horní polici a byla to dědovo dárcovská medaile. A o mojí cestě jejím směrem bude první článek o medailích.

Dědovy medaile

Děda Sláva byl strojní zámečník ve Škodovce. Asi celej život – předtím byl jen v armádě, kde potkal moji babičku a přivezl si ji do Čech. O babičce Aničce toho ještě uslyšíte moc a moc, její hlášky jsou legendární, ale tenhle článek o ní nebude. Děda vlastně nebyl ničím extra zajímavej. Chodil do práce, na ryby, do lesa a koukal na televizi. Z dětství si nepamatuji, že by dělal něco dalšího.

Ale v kuchyni, ve skříňce za svojí židlí a pěkně až na poslední polici, měl krabici, a v ní medaile. Na většinu medialí se smělo sahat, ale na jednu ne. Byla v červené krabičce, a tu mi jen ukazoval. Žádné půjčování na hraní. Ta byla důležitá. Až mnohem později jsem zjistila, že to byl Zlatý kříž 1. třídy, ale od mala jsem věděla, za co je. Děda občas místo do práce jezdil do nemocnice. A daroval krev. Zachraňoval životy. To prostě bylo cool.

Trocha faktů

Darovat můžete v nemocnici nebo v komerčním odběrovém centru, které vaši krev do nemocnice prodá. Chodím od začátku do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích a daruji bezplatně. Bezplatně znamená, že dostanu na konci roku potvrzení a odečtu si 2000 Kč za každý odběr z daní, ale nedostávám obvyklých 400 Kč na ruku hned po odběru.

Administrativa je nedílnou součástí odběru. Nahoře Tom na svém prvním odběru. Dole papíry, papíry a papíry a sklenice kalcia, která předchází odběru plazmy.
Administrativa je nedílnou součástí odběru. Nahoře Tom na svém prvním odběru. Dole papíry, papíry a papíry 🙂 a sklenice kalcia, která předchází odběru plazmy.

Darování plné krve

Darovat můžete plnou krev. To obnáší vyplnění papírů, kontrolu, a pokud je všechno v pořádku, 5-10 minut krvácení, maximum je čtvrt hodina. Přijdete o 450 ml krve a dostanete omluvenku na ten den do práce, vitamíny, pokud je vaše pojišťovna hradí, razítko potvrzující odběr a najíst. Zbytek dne byste na sebe měli být opatrnější, protože jste přišli o velký objem krve a můžete být zesláblí. Krev můžete jako žena darovat třikrát ročně, jako muž čtyřikrát.

Dárcovství plazmy

Dále je možné od druhého odběru darovat i krevní plazmu. Začátek procesu vypadá stejně, ale odběr trvá kolem 35 minut, krev se odvádí do přístroje jménem plazmaferéza, a v něm se centrifugou odděluje tekutá složka – plazma a pevné složky – krvinky, destičky. Plazma se uloží do odběrového sáčku. Pevné složky se smíchají s fyziologickým roztokem a vrátí se vám zpět do krevního oběhu. Objem, který se odebírá, je mnohem větší než u plné krve, podle váhy to může být až 800ml, ale díky tomu, že se vám krvinky vrátí zpátky s fyziologickým roztokem, ztráta na objemu obvykle menší než 300ml, tedy zhruba poloviční než u plné krve, takže mně osobně třeba není nijak slabo, a i když bych ten den nešla cvičit, nelimituje mě to významně v běžném fungování. Obnova plazmy je mnohem rychlejší a darovat znovu můžete už za dva týdny, i tak se ale doporučuje odstup měsíce. Jídlo, vitamíny, omluvenka a razítko na slevu na dani jsou stejné jako u krve.

Průběh odběru plazmy. Po směru hodinových ručiček: plazmaferéza; krev, která jde do plazmaferézy; pevné složky krve a fyziologický roztok na cestě zpět do krevního oběhu; plazma v odběrovém sáčku.
Průběh odběru plazmy. Po směru hodinových ručiček: plazmaferéza; krev, která jde do plazmaferézy; pevné složky krve a fyziologický roztok na cestě zpět do krevního oběhu; plazma v odběrovém sáčku.

Eli a čas

Na plnou krev můžete přijít, kdy chcete, a jen si počkáte ve frontě (v pátek bývá obří, v úterý a ve středu nebudete čekat víc než pár minut), na plazmu je potřeba se registrovat online dopředu, abyste měli zabookovanou plazmaferézu. Na plazmu se chodí 15 minut před rezervovaným termínem, abyste si stihli odložit, vyplnit papíry a absolvovali kontrolní vyšetření (vzorek krve z prstu, rozhovor a vyhodnocení výsledků lékařem). Já chodím většinou o půl hodinu dřív, protože v nemocnici mají výbornou kavárnu, takže si v klidu dám croissant a kafe, což významně zvyšuje moje nadšení z akce “vyplnit papíry” 🙂

A jak to začalo se mnou?

Když jsem byla naposledy za dědou v nemocnici, den před jeho smrtí, slíbila jsem mu, že si taky pořídím tu medaili a budu pomáhat zachraňovat lidi, když on už nemůže. Zdravotně jsem na tom ale nebyla dobře, nedařilo se mi zůstat bez antibiotik dost dlouho a navíc jsem nebyla schopná předvést ten požadovaný tlak 110 a víc lomeno něco. Moje běžná realita dávala 110 přinejlepším jako součet obou čísel 😀

Takže?

V únoru 2014 jsem vstala, dala si dvě velká kafe, vyběhla slavné točité schody v naší office building nahoru a dolů a s přerývaným: Dobrý-den-kde-se-tady-měří-ten-tlak jsem se vřítila do zasedačky, ve které si rozložila výjezdovou odběrovou výbavu právě Vojenská nemocnice. Naměřili mi 112 na cosi, já zajásala a šlo se na věc. Plná krev, devět minut, zbytek dne mám v mlze. Předtím jsem ještě stihla podepsat, že jestli bude moje krev v pořádku a odběr taky, mám zájem být kontaktována jako potenciální pravidelný dárce.

Ufff.

Po směru hodinových ručiček: První odběr v kancelářích Deloitte v únoru 2014; odběrová místnost na plnou krev v Ústřední vojenské nemocnici v Praze; pohoda u odběru; u odběru plazmy stihnete i pár článků z časopisu
Po směru hodinových ručiček: První odběr v kancelářích Deloitte v únoru 2014; odběrová místnost na plnou krev v Ústřední vojenské nemocnici v Praze; pohoda u odběru; u odběru plazmy stihnete i pár článků z časopisu 🙂

A JAK TO BYLO DÁL a kolik vlastně těch medailí bylo, jestli vůbec nějaká, to si nechám na příště.

Mezitím budu ráda za vaše zkušenosti, postřehy, příběhy dárcovství V ANKETĚ.

Eli

Facebooktwitterpinterestmail