Eli sbírá medaile – díl 2.

V minulém díle jsme si řekli úplné základy toho, jak funguje proces darování krve, a jak to se mnou začalo. Článek si můžete přečíst TADY. V tomhle díle si povíme, jak to dopadlo a kolik těch medailí tedy mám.

První odběr

Jak jsem psala minule, vyhnat můj tlak na hodnotu hodnou odběru nebylo jen tak 😀 Často se setkávám s otázkou jak to, že jsem si dávala kafe a jak to, že chodím na croissant před odběrem. Když jdete na vyšetření, jdete na lačno proto, aby jídlo nemělo vliv na vaše výsledky. Na odběru se tohle neřeší, navíc je to díky objemu darované krve fyzický o kus víc náročné, takže se snídaně vřele doporučuje.

První odběr jsem tedy zvládla v kanceláři a pak následovalo čekání na výsledky velkého kontrolního odběru a zda je moje krev vhodná pro darování. Vše dopadlo skvěle, ale s velkým překvapením.

Očkovací průkazka

Od dítěte mám takovou žlutou skládací očkovací průkazku, a v ní bylo napsáno, že moje krevní skupina je B+. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že mám AB+, což ze mě dělá ideálního dárce plazmy a úplně mizerného kandidáta na darování krve. Naštěstí jsem univerzální příjemce, takže kdyby do mě nalili při transfuzi B+, nic by se mi nestalo. Ale stejná chyba opačně už by byla pořádnej průšvih. Představuju si frmol v ordinaci, doktorku diktující sestřičce AB+, sestřičku vypisující půlku diktovaného a vymalováno. Nechápu, jak je možný, že se na to nikdy nepřišlo, na odběrech krve jsem bývala od mimina několikrát týdně.

Medaile

Famfáry, tram-ta-da-dá. Medaile mám zatím tři a jeden odznáček. Celkem 43 odběrů a v dalším postupu mě zastavily až těhotenství, porod a kojení. Odznáček s kapičkou se dostává za první odběr. Za deset odběrů je první medaile – Jánského plaketa, druhá za 20 a další za 40. Ta dědovo medaile byla za 160 odběrů. Tam tedy ještě nejsem, ale nekončím.

Kdy můžu pokračovat?

Porod je brán jako jakákoli velká operace nebo nehoda, kde je potenciál na velkou ztrátu krve, takže se od porodu čeká šest měsíců, než je možné znovu darovat. Ale! Je tu ještě kojení. Pokud kojíte, na odběr nemůžete. A po konci kojení se čeká další půlrok. Takže od porodu bych už pauzu měla v pohodě odkroucenou, ale od konce kojení ještě ne, takže zatím nejsou další fotky s plazmaferézkou (jo, fakt jí říkám takhle familiérně) na pořadu dne. Můžu nabídnout nosící fotku z výletu pro manžela 🙂

Čtení, knížky, skripta na plazmě a odznáček kapička za první odběr
Čtení na plazmě a kapička za první odběr

Absurdní přání

Když někde řeknu, že daruju krev, obvykle se dočkám některé z následujících dvou otázek:

Proč to děláš?

Bolí to?

Dělám to z přesvědčení, že když takhle pomůžu já, dokud to jde, tak později třeba někdo pomůže mně. A slíbila jsem to dědovi. A jsou za to medaile. 😀 A bolí to? No, jako žádná hitparáda to není, ta jehla vypadá víc jako brčko, než jako jehličky, kterýma vám běžně odebírají krev, a mám ji v ruce přes půl hodiny, že jo. Ale na vpich nekoukám, a pak si prostě přečtu kus knížky a počkám. Není to ekvivalent trhání zubů nebo porodu. Jehla no. Co ovšem považuji za vrchol absurdity, je následující rozhovor, který pravidelně vedu:

XY: Kam jdeš?

Já: Do nemocnice.

XY: Na plazmu?

Já: Jo, v půl devátý odběr, v půl desátý budu na telefonu.

XY: Tak si to užij.

WTF? Budu sedět půl hodiny s jehlou v žíle. Jo, dělám to často. Ale jako… Užij si to? Prosím vás, mohl by tenhle rozhovor od příště proběhnout takhle:

XY: Kam jdeš?

Já: Do nemocnice.

XY: Na plazmu?

Já: Jo, v půl devátý odběr, v půl desátý budu na telefonu.

XY: To je skvělý, myslíš, že bych příště mohla jít s tebou? Ráda bych taky pomohla.

Komukoli, kdo jste v Praze a uvažujete o darování: moc rádi půjdeme s Theem příště s vámi, podpoříme vás, zodpovíme otázky, a když budete chtít, tak vás těch deset minut budeme držet za ruku. Má to smysl.

Další článek na téma medailí bude o Spartan Race. A víte co? Motto Spartanu se mi hodí i tady: You will know at the finish line. Pochopíš až v cíli. Až budete mít první odběr za sebou, budete vědět jistě, proč to děláte. Slibuju.

Tak kdo to zkusí? Diskusi o darování máte tady

První díl TADY

A Andreinu odpověď později najdete tady 🙂

Eli

Facebooktwitterpinterestmail