Když mi Andy poslala výzvu napsat článek nebo dva o tom, jak bojuju s kosmetikou a krásnem, úplně se mi orosilo čelo, protože abych byla upřímná, já to svoje bojování nazývám minimalismus. Zní to dobře. Jinak bych totiž musela přiznat, že na to celkově dost kašlu. A co se týče vlasů, měla jsem k tomu roky následující průpovídku:
„Drahé moje vlasy, já nebudu moc prudit vás a vy mě, ok?“
Musím říct, že nám to vlastně docela šlo. Myla jsem prvním šamponem, co mi padl pod ruku, fénovala, jen když bylo nutný někam doběhnout na čas a poslední roky jsem už ani nebarvila, stříhání semo tamo, přinejlepším třikrát do roka.
Říkáte si, že to bude krátkej článek, co?

Nebude!
Protože někdy kolem Vánoc se kolem mě poprvé mihl pojem CGM – Curly Girl Method. (Zlí jazykové budou tvrdit, že se mihl mnohem dřív, ale v prosinci 2019 jsem ho poprvé nějak víc zavnímala.) Prý, že moje vlasy můžou být záplava vlnek úplně bez natáčení, kroucení a trvalé. V jakékoli délce. No. Svoje vlasy dřív bych popsala jako “zmačkané” – jako krátké vcelku vlnité, jako delší vlastně úplně rovné a jako mikádo každý pes (tedy vlas) jiná ves. Moje teorie byla, že jsou prostě silné a těžké a že jako delší jsou už těžké moc na to, aby se z nich vykřesala nějaká vlnka.
Tak co?
Přeskočím měsíc utrpení nad čtením článků, slovníčků a příspěvků, sledování videí, z nichž mi nejvíc utkvěla v hlavě britka, která ve videu prohlašuje, že CGM jí bralo tolik času, že radši zničené žehlením, ale rychle, než zdravé, ale po hodinách a hodinách koupelnových vojenských cvičení.
A já? Vůbec nemám silné vlasy. A vůbec nemám těžké vlasy. Zato jsem měla vlasy obalené takovou vrstvou silikonů a bůh ví čeho ještě, že když jsem je z toho obalu vytáhla, nestačila jsem se divit, jak poletují kolem hlavy. Nebudu lhát, byl to šok a několikrát jsem stála zoufalá v koupelně a vyhrožovala jim nějakou tou špetkou silikonů a hrstičkou parabenů navrch, jestli se neumoudří 😀

Překvapení
CGM je o ozdravení. To je sice skvělá věc, ale já u toho ozdravování zažila nejeden šok, zjistila, že jsem všechno, co se týče péče o vlasy dělala úplně blbě, o svých vlasech vím prostě míň než nic a jsem ani ne tak na začátku, jako v hluboký propasti, odkud mi má pomoct asi stovka podivných pojmů a návodů, ze které si prostě neumím vybrat. A jediný člověk, který tomu v mém okolí rozumí má o tolik jiný typ vlasů, že je mi to úplně na nic, všechny půjčené produkty nefungují a já se pořádně plácám.
Našla jsem obrázek, který si vypůjčím:

Nic nevystihuje vyhraný boj s CGM líp.
Vzhledem k tomu, že jste viděli fotku u tohohle článku, tak víte, že už jsem na to naštěstí přišla. A na tomhle místě bych chtěla moc poděkovat Hance Chvojkové za nekonečnou trpělivost a podporu, když se to nevedlo. A Zuzce Neuvirthové, která má naštěstí nejen úplně stejný typ vlasů jako já, ale ještě navíc boží trpělivost analyzovat všechny moje přešlapy a radit kudy z toho ven. Dámy, bez vás bych to vzdala naprosto jistě. Děkuju.
Co je pro mě ale ještě zásadnější je, že ta odpověď pro Andy je nakonec hrozně pozitivní:
Místo svého používám Theův šampon, poprvé v životě jsem zjistila, na co je vlastně kondicionér a na styling si vystačím s náklady 16,90 Kč na dva měsíce. A v koupelně půl hodina jednou za tři nebo čtyři dny. To je skóre, které mi vůbec nepřijde strašné a vlastně docela v pohodě nakonec zapadlo do mojí představy o minimalismu v kosmetice.

A abych byla konkrétnější, nebudu propagovat žádnou značku, ale hodím vám sem seznam složek, které když najdete na svém šamponu, tak je na čase se zamyslet, jestli vaše těžké a/nebo neupravitelné vlasy náhodou neskrývají vlnitý nebo kudrnatý zázrak, který byste mohli vynést na světlo světa asi tak za měsíc boje od teď.
SILIKONY
- Amodimethicone
- Behenoxy Dimethicone, Bis-aminopropyl dimethicone
- Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Cetearyl Methicone, Cetyl Dimethicone
- Dimethicone, Dimethiconol
- Phenyl trimethicone
- Stearyl Dimethicone
- Trimethylsilylamodimethicone
- a v zásadě všechno další, co končí na -cone, -conol, -xane nebo má předponu PEG a číslem menším než 8, pokud není dále uvedeno jinak
SULFÁTY
- Ammonium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Alkyl Benzene Sulfonate, Ammonium Xylenesulfonate
- Dioctyl Sodium Sulfosuccinate
- Ethyl PEG-15 Cocamine Sulfate
- Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Sodium Coco(yl) Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Sodium C14-16 Olefin Sulfonat, Sodium Xylenesulfonate
- TEA-Dodecylbenzenesulfonate
- pozor: Behentrimonium methosufate je ok
ALKOHOLY, KTERÉ VYSUŠUJÍ, OSTATNÍ JSOU OK
- Alcohol, Alcohol Denat
- Ethanol
- Isopropyl Alcohol
- Propyl Alcohol, Propanol
- SD Alcohol 40
VOSKY, MINERÁLNÍ OLEJE A DERIVÁTY ROPY
- Bees Wax (včelí vosk), Candelilla Wax
- Mineral Oil
- Petrolatum, Paraffinum Liquidum
A jak dopadla sestava ve vaší koupelně mi dejte vědět SEM do skupiny 🙂
PS: Dvě verze šamponu ze stejné řady nebo kondicionér patřící ke stejnému šamponu – každá lahvička může dopadnout úplně jinak, bohužel je fakt nutný vzít do ruky jednu po druhé.